Ilizarov Módszer

Ilizarov módszerrel műtéteket több helyen is végeznek Magyarországon. Budapesten a Heim Pál Gyermekkórház ortopédiai osztályán Dr. Marschalkó Péter ortopéd főorvos végez korrekciós műtéteket.

Elmondta, hogy a kórházban minden feltétele megvan mind a műtétnek, mind az utókezelésnek. Ő elég régóta, sok tapasztalattal, szaktudással áll rendelkezésre. Szívügye ezt a lehetőséget fenntartani mindenki számára, aki élni kíván ezzel.

A kórház eredetileg csak 18 éves korig fogad betegeket, de igazgatói engedéllyel felnőtteket is. Még nem utasítottak el senkit.
Ha valaki rászánja magát a műtétre, akkor a főorvos úrral telefonos időpont egyeztetés után, először az ortopéd ambulancián kell jelentkeznie. Ezt követően kivizsgálás és műtéti terv felállítása után kerülhet sor a műtétre. Ennek időpontja függ még a szabad készülékek számától és a műtő kapacitásától. Életkori megszorítások nincsenek, ha a műtét fontos, elkerülhetetlen. Achondroplásia /törpe növés/ esetében viszont 5-6 éves korig érdemes várni. Minél idősebb a gyermek, annál könnyebben vehető rá az együttműködésre. Nem árt ha pszichésen is érett rá. Marschalkó főorvos úr szerint nem a fájdalom okoz problémát, hanem, hogy sokáig rajta van a készülék a lábon, meg kell szokni a viselését és nem utolsó – sorban a látványát.

Ez az eljárás jól használható, látványos, reális esélye a változásnak. Alkalmazható egyszerre a csont – hosszabbítás és egyenesítés céljából is. Járásnál nem okoz különösebb gondot, sőt terhelni is kell a végtagot. A készülék egyszerre mindkét lábon és karon is rajta lehet.

Az eljárás lényege

A csontot meghatározott magasságban átvésik /általában a legvastagabb részen/ tűződrótokkal és egy külső gyűrűkből álló készülékkel rögzítik. Természetesen, ha az egész láb nyújtása történik, akkor ezt a combcsonton is és a lábszárcsonton is elvégzik. Teljes értékű csont keletkezik, nem lesz törékenyebb, ugyanúgy terhelhető, mint a csontrendszer többi része. A rögzítő készüléket a nyújtást követően, minimum még egyszer olyan hosszú ideig kell hordani, mint ameddig a kezelés tartott. Napi 1 mm-es nyújtás ütemével a fejlődésben lévő szervezet erei és idegei is lépést tudnak tartani. Természetesen felnőttkorban sincs sokkal nagyobb kockázata az eljárásnak. A műtéttel együtt 1 hetes kórházi tartózkodásra van szükség. Néhány napig fájdalomcsillapítást alkalmaznak, steril kötést cserélnek és megtanítják a szülőket a készülék kezelésére, a sebek kötözésére. Majd meghatározott időpontokban vissza kell járni. Időnként röntgennel ellenőrzik, hogy minden rendben van e. A tartó rudak is elrövidülhetnek, amit cserélni kell. A sebek a készülékhez hamar hozzáidomulnak, így akkor már lehetőség van és kell is zuhanyozni. Az otthoni kezelés a sebek fertőtlenítéséből, kötözéséből, és napi I mm- es húzásból áll. Ez 1 készülék esetén, akár 15 percet is igénybe vehet. A varratokat általában a műtétet követő második héten szedik ki. 100 nap alatt 10 centi növekedés várható / l átvésés esetén / és a csont erősségétől függ, hogy mennyi ideig kell még a készüléket hordani. Általában a háromszoros nem nyújtás idő vált be / 100 nap=300 nap/. Ha olyan a rendellenesség, hogy többször kell a műtét, akkor a 2 éves kimaradás javasolt. Achondroplásia esetében az iskolába menetel előtt és kamaszkorban érdemes elvégezni az eljárást. A nyújtás minimum 4 centi lehet / 3 centit még gyógyászati segédeszközökkel jól lehet korrigálni /, felső határa viszont nincs. Több lépcsőben szinte végtelenségig folytatható bár nincs értelme, így normál keretek közé kell szorítani. Ugyanaz a csont többször torpedózható károsodás nélkül.

Esetleges szövődményei a módszernek

Felléphet zsugorodás / izom /, mozgásbeszűkülés, letapadás, ami gyógytornával a legtöbb esetben gyógyítható.
Bőr feloldódása, ami felületi vagy mélyebb gyulladáshoz vezethet. Nyilván minél mélyebb annál körülményesebb kezelni, de károsodás nélkül leküzdhető.
Sok olyan szövődmény van, mely nem szükségszerűen következik be, nagyon ritka, esetenként eltérő lehet:
A műtétet altatásban végzik, minek lehetnek szövődményei, annak ellenére, hogy sosem volt annyira biztonságos, az altatás, mint napjainkban.
Ér és idegsérülés is előfordulhat mind a műtőben, mind a hosszabbítás folyamán. A legtöbb vissza-maradt probléma további műtéttel, műtétekkel orvosolható csak. Szerencsére az esetek nagyobb része szövődménymentes.
Megfigyelték azt is, hogy ez a beavatkozás nincs hatással a növekedési zónára. Egyetlen esetben sem történt leállás.
A láb hosszabbítása révén a súlyelosztás megváltozik, az ízületekre kisebb terhelés hárul. A lordózis /achondroplásiában /nem szűnik meg, de gyógytornával ajánlatos korrigálni.
Hegek természetesen maradnak, de azt, hogy kinek hogy fog gyógyulni nem lehet előre megmondani. Alkati adottság, hogy csúnya, feltűnő, vagy alig észrevehető lesz.
A műtét az általános kategóriába tartozik, így ugyanúgy ingyenes, mint bármelyik másik.
Marschalkó főorvos úr javasolta, hogy mielőtt bárki rászánná magát a műtétre, jól gondolja meg, mennyire éri meg. Természetesen, ha valaki bizonytalan szívesebben beszéli le, de ha valaki komolyan rászánja magát, akkor a támogatására számíthat.

Ez az egy lehetőség ma a látványos változásra.

Akik rászánták magukat, átlagban 20 cm növekedést értek el.
chat_9975342

Bövebb információ

Szabó Gyuláné Tímea www.ilizarov.hu